תאונות תלמידים ותאונות אישיות
 
כאשר תלמיד נפצע בשטח בית הספר אזי יש לבחון שני אפיקי פיצוי:
 
הראשון, הינו באפיק המצוי בדיני הנזיקין, המדבר על מקרים של רשלנות או הפרת חובה חקוקה של המוסד בו שוהה הילד. חשוב לדעת את החלוקה שמתבצעת בין הגורמים השונים הנוגעים לאחריות לתאונה, כאשר לרוב, העירייה או הרשות המקומית הינה האחראית על הציוד, על התכולה ועל המבנים שנמצאים בשטח בית הספר. משרד החינוך, הוא זה שאחראי על רשלנות המורים, או על נהלים שונים שמתבצעים בטיולים ובשטח בית הספר.
 
אפיק הפיצוי השני, מצוי בפוליסת התאונות האישיות אשר צריכה להיות בבעלותו של כל תלמיד בישראל. בתי הספר מחוייבים מכח חוק חינוך חובה, לרכוש פוליסות ביטוח בגין "תאונות אישיות" של תלמידים, אשר כל עיקרן של הפוליסות הללו, הינם לפצות את התלמיד מבלי הצורך להוכיח רשלנות מצד בית הספר.
 
לעיתים, תאונות התלמידים מתבצעות שלא בשטח בית הספר, ולאחר שעות הלימודים, וחשוב לדעת כי פוליסות אלו, עומדות בתוקפן אף מחוץ לשטח בית הספר ואף לאחר שעות הלימודים, וניתן לתבוע מכוחן את חברת הביטוח שהנפיקה את הפוליסה.
 
ברם, פוליסות אלו מעניקות פיצוי נמוך יחסית לתביעות ה"רשלנות", כאשר היתרון הטמון בהם, הוא שאין להוכיח "רשלנות" של גוף כלשהו ומהווים הם כמעין אחריות מוחלטת של חברת הביטוח לפצות את התלמיד, כמו במקרים של תאונות דרכים.
 
כמובן כי כל אדם בישראל רשאי לרכוש פוליסת תאונות אישיות אשר תפצה אותו במקרה של תאונה אישית.
 
בפוליסת התאונות האישיות, לרוב ניתן לתבוע את הרכיבים הבאים: נכות (או מוות חלילה), נכות זמנית, כיסוי עבור ההורים, החזר הוצאות רפואיות ועוד. סכומי הפיצוי הינם קבועים בהתאם לפוליסה ולא ניתן להתנות עליהם.
 
לעומת זאת, בתביעות הרשלנות, ניתן לתבוע את כל ראשי הנזק המוכרים בפסיקת בתי המשפט לרבות: אובדן כושר השתכרות, הוצאות רפואיות, הוצאות נסיעה, עזרת צד ג' ועוד.
 
בכל מקרה של תאונת תלמידים, כזאת או אחרת, מומלץ להתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום.
 
עו"ד דניאל גינת
דניאל גינת – משרד עו"ד
טיפים ועצות
 
תחת הלשונית "טיפים ועצות", יינתנו טיפים חשובים המורים מהן הפעולות הראשונות שיש לבצע כשנתקלים בסיטואציה מסויימת. בין אם זה כאשר חוקר מטעם חברת ביטוח מגיע לביתכם, או אופן איסוף התיעוד הרפואי בתיקי רשלנות רפואית, ואף הפעולות הראשונות שיש לבצע במקרה של תאונת דרכים. טעויות נפוצות - יש בהן כדי להקטין את היקף הפיצוי ואף לבטלו כליל.


פיצוי לכל אחד - כל נפגע בתאונת דרכים אשר קיבל טיפול רפואי זכאי לפיצוי למעט חריגים מסויימים.

אפילו מסמך רפואי בודד מהווה עילת תביעה נגד חברת הביטוח ומזכה את הנפגע באלפי שקלים.

מסמך רפואי אחד מהווה 
 

צור קשר

 
 
נייד: 050-6996523 

טלפקס: 03-6290653

כתובת:רח' הלפיד 16,ת.ד. 6944, קרית מטלון, פתח תקוה 
6944
לייבסיטי - בניית אתרים