10 "הדיברות" לתביעת נזקי גוף בתאונות דרכים
 
להלן 10 כללים חשובים לידיעת כל אדם הבא בשערי בית המשפט ובשערי משרד עו"ד,
לצורך טיפול בתביעת נזקי גוף אשר נגרמו  כתוצאה מתאונת דרכים:
 
1. אחריות מוחלטת – בניגוד לתביעות נזקי גוף אחרות, אשר יש צורך להוכיח בהן רשלנות, הרי    
    כשתובעים בגין תעודת ביטוח החובה הרי שהאחריות לפיצוי הנפגע ע"י חברת הביטוח – הינה    
    אחריות מוחלטת ואינה כפופה להוכחת רשלנות כזאת או אחרת של הנפגע – הנוהג ברכב ו/או
    נוסעיו.
 
2. ייחוד עילה – כאשר נכנסים לעילת תביעה ע"פ חוק הפלת"ד (פיצויים לנפגעי תאונות דרכים,             להלן: "פלת"ד"), חובה לתבוע בגין עילה זו ומכח חוק הפלת"ד, ואין כל אפשרות לתבוע בגין             עילות אחרות ע"פ פקודת הנזיקין, או כל הוראת חוק אחרת, למעט חריגים מסויימים.
 
3. שכר טרחה בתביעות פלת"ד – לשכת עורכי הדין הגבילה את עורכי הדין העוסקים בתביעות            כנגד חברות הביטוח בתביעות מכוח פוליסת ביטוח החובה. שכר הטרחה המחייב הינו כדלקמן:         8% - במקרה של פשרה בטרם הגשת תביעה,11% במקרה של השגת פשרה לאחר הגשת                תביעה ו13% במקרה של פסק דין. יצוין כי למחירים הנ"ל יש להוסיף מע"מ.
4. מומחים רפואיים – מתמנים ע"י בית המשפט, בתיקי תאונות דרכים, בהתאם ל"ראשית ראיה" ואין לצרף חוות דעת רפואיות בד בבד עם הגשת כתב התביעה. ככלל חברת הביטוח נושאת בשכר טרחת המומחים בכפוף       לחריגים כדוגמת הגשת בקשה שלא בתום לב ושלא בצדק.
 
5. תשלומים תכופים, תשלומים עיתיים – תשלומים קבועים הניתנים מעת לעת (תשלומים עיתיים), ותשלומים הניתנים פעם אחת ע"פ קביעת בית המשפט (תשלומים תכופים), ניתנים במקרים בהם       הנפגע בתאונת הדרכים, מוציא בפועל סכומים כספיים גבוהים וע"מ לממנם ולקבל טיפול רפואי ולממנו, קובע בית המשפט מתן פיצוי עוד בטרם מתן פסק דין או פשרה.
 
6. קביעת דרגת נכות ע"פ חוק אחר – במקרים של קביעת דרגת נכות ע"פ חוק הביטוח הלאומי ו/או ע"פ חוק הנכים (בתביעות משרד הביטחון), תהיה דרגת הנכות שנקבעה כאמור, מחייבת גם את        בית המשפט הדן בתביעת נזקי הגוף כתוצאה מתאונת הדרכים בכפוף לחריג בו יכול בית המשפט באופן חריג, להתיר לנפגע לנסות ולסתור את דרגת הנכות הרפואית.
 
7. תביעת תלויים – במקרים בהם לא זכאי הנפגע לתבוע בגין תאונת הדרכים (למשל כשלא היה לו רישון נהיגה ועוד) זכאים התלויים שלו לתבוע בכל זאת, והכל בכפוף לחוק הפלת"ד. תלויים הינם       בן זוגו של הנפטר, הוריו וילדיו אשר היו תלויים בו.
 
8. הרחבת המושג "תאונות דרכים" תאונת דרכים כהגדרתה לאורך סקירת בתי המשפט הינה רחבה, וכוללת אף מקרים של פגיעות מטיפולי דרך באוטו, מכות יבשות כתוצאה משימוש ברכב,           ועוד. מומלץ להתייעץ עם עו"ד בתחום גם כאשר הננו סבורים כי אין התאונה עולה כדי "תאונת דרכים".

9. קרנית – קרנית הינה תאגיד ציבורי שהוקם מכח חוק, וממומן ע"י הפרשה באחוז מסויים של כל פוליסת ביטוח חובה שנרכשת ע"י כל אחד ואחד מאיתנו,  ומפצה נפגעים בתאונות דרכים במקרים         בהם אין את מי לתבוע. המדובר על תאונות שלא ידוע זהות הפוגע או שלא הייתה ברשותו פוליסת ביטוח חובה ואף אם הנפגע עצמו, נהג ברכב, ולא הייתה ברשותו תעודת ביטוח חובה  - במקרים     מסויימים.
 
10. נהיגה זהירה – אין תחליף לנהיגה זהירה. עניין זה אנו למדים לא מכח חוק ולא מכח בתי המשפט. עניין זה הינו חובתנו הבסיסית כאזרחים. אין כל פיצוי שבעולם היכול להשיב המצב לקדמותו            במקרה של נכות ועלינו לשים את הכלל " סוף מעשה במחשבה תחילה" כנר לרגלינו.


עו"ד דניאל גינת
דניאל גינת - משרד עו"ד
טיפים ועצות
 
תחת הלשונית "טיפים ועצות", יינתנו טיפים חשובים המורים מהן הפעולות הראשונות שיש לבצע כשנתקלים בסיטואציה מסויימת. בין אם זה כאשר חוקר מטעם חברת ביטוח מגיע לביתכם, או אופן איסוף התיעוד הרפואי בתיקי רשלנות רפואית, ואף הפעולות הראשונות שיש לבצע במקרה של תאונת דרכים. טעויות נפוצות - יש בהן כדי להקטין את היקף הפיצוי ואף לבטלו כליל.


פיצוי לכל אחד - כל נפגע בתאונת דרכים אשר קיבל טיפול רפואי זכאי לפיצוי למעט חריגים מסויימים.

אפילו מסמך רפואי בודד מהווה עילת תביעה נגד חברת הביטוח ומזכה את הנפגע באלפי שקלים.

מסמך רפואי אחד מהווה 
 

צור קשר

 
 
נייד: 050-6996523 

טלפקס: 03-6290653

כתובת:רח' הלפיד 16,ת.ד. 6944, קרית מטלון, פתח תקוה 
6944
לייבסיטי - בניית אתרים