פסקי דין נבחרים:
 
1. ע"א 1326/07 ליאור המר נ' שירותי בריאות כללית (פורסם בנבו 28.5.12) (נכתב על ידי המשנה לנשיא ריבלין, ואליו הצטרפו השופטים ד' בייניש, א' גרוניס, מ' נאור, ע' ארבל, א' רובינשטיין וס' ג'ובראן)

בהרכב מורחב של שבעה שופטים, נדונו שבעה ערעורים בשאלה העקרונית/מוסרית הנוגעת לשאלת ה"הולדה בעוולה" שהוכרה כברת עילת תביעה כבר בפס"ד ע"א 518/82 זייצוב נ' כץ פ"ד מ' (2) 85 (להלן: "פס"ד זייצוב"). בזיער אנפין, יורחב כי "הולדה בעוולה" הינה עילת תביעה הקמה במקרים בהם נולד תינוק עם מום, שהיה ניתן ורצוי לגלותו מראש, אך עקב התרשלות רפואית מצד בית החולים/הרופאים השונים, לא התגלה המום ומשכך - נשללה מההורים הזכות להחליט על המשך ההריון. בפס"ד זייצוב, נחלקו העילות לשתיים, כאשר אחת הינה עילת ה"הולדה בעוולה" (עילת התביעה של ההורים) ואילו השנייה הינה עילת ה"חיים בעוולה" (עילת התביעה של הקטין).

הוגדל לעשות ו
ביום ה- 19.6.2011, ולצורך בחינת השאלה המוסרית בעניין, החליט שר המשפטים, בעצת היועץ המשפטי לממשלה, למנות וועדה ציבורית שתפקידה לבחון הסוגיה הידועה בתחום  תביעות הנזיקין  בשל רשלנות רפואית  בשם "הולדה בעוולה". לנוכח מורכבות הסוגיה, המערבת שאלות משפטיות, והמעוררת ניגוד בין ערכים בעלי חשיבות, הוטל על הוועדה הציבורית להגיש לשר המשפטים המלצות בדבר הסדר משפטי הראוי ביחס לקיומה של עילת תביעה בנזיקין לבעל המום, סייגיה וגדריה, לרבות בשאלת הצורך בהסדרי חקיקה.

אם נחזור לפסק הדין, במסגרתו, ביטל בית המשפט העליון את עילת הקטין בגין "חיים בעוולה" אך הותיר את עילת התביעה של ההורים "הולדה בעוולה" והוסיף בעילה זו ראשי נזק נוספים הניתנים לפיצוי כדוגמת: כאב וסבל ופגיעה באוטונומיה.

זכרו אפוא, משבוטלה עילת הקטין בגין "חיים בעוולה" הרי שאין לקטין כל עילת תביעה, ומשכך ניתן להגיש תביעה בעילת "הולדה בעוולה", רק תוך 7 שנים מיום לידת הקטין! (ולא תוך 7 שנים מיום הגיע הקטין לגיל 18 כנהוג לפני כן).
לגבי תביעות שהוגשו זה מכבר ונמצאים בהליכים שונים בערכאות הדיוניות, נקבע כי הערכאות הדיוניות הן שתקבענה גורלן של תביעות אלו.

2. ת.א. 9270/07 לשכת עורכי הדין בישראל ואח' נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' (ניתן ביום 3.4.12 מאת כב' השופט יוסף שפירא - מבקר המדינה בהווה):

לשכת עורכי הדין הגישה לביהמ"ש המחוזי בירושלים, תביעה נגד המרכז למימוש זכויות רפואיות, בה נטען כי המרכז מעניק שירות משפטי ללקוחותיו, על אף שלעובדיו אין הכשרה משפטית. ביהמ"ש קבע, כי המרכז מסיג גבול במקצוע עריכת הדין, ואסר עליו להמשיך לבצע פעולות משפטיות עבור לקוחותיו.

בתביעה שהגישה לשכת עורכי הדין לביהמ"ש המחוזי, נגד המרכז למימוש זכויות רפואיות נטען בין היתר, כי תמורת תשלום, המרכז מסייע ללקוחותיו לממש את ההטבות והזכויות הרפואיות, הביטוחיות, והפיננסיות המגיעות להם, ומספק להם שירותים משפטיים, לרבות ייעוץ, סיוע בהכנת תביעות וערעורים, וייצוג מול המוסד לביטוח לאומי, קצין התמלוגים, מס הכנסה וחברות הביטוח, ובכך פועל בניגוד לחוק ולכללי לשכת עורכי הדין, ומסיב נזק לעורכי הדין ולציבור הנזקק לשירותיו.

המרכז טען בין היתר, כי עיסוקו מצוי בתחום הרפואי והבירוקרטי, וכי אינו נותן שירות משפטי מכל סוג שהוא, אלא מסייע לאנשים בעלי בעיות רפואיות להציג את מצבם הרפואי בפני גופים שונים.

השופט יוסף שפירא, קיבל  את התביעה בחלקה, קבע כי חלק ניכר מפעולות המרכז מסיגות את גבול מקצוע עריכת הדין, ונתן צו האוסר על המרכז להמשיך לבצע פעולות משפטיות עבור לקוחותיו.

הטענות הקשות שעולות נגד המרכז למימוש זכויות רפואיות הינן שלבנת פורן - בעלת המרכז, גבתה שכר טרחה בדומה לשכר טרחת עו"ד שנגבה מלקוחות שמיוצגים בוועדות השונות של הביטוח הלאומי- וכל זאת, אף מבלי לייצגם בפועל, ועל כן גובל עניין זה בהסגת גבול מקצוע עריכת הדין המעוגן בכללי ובחוק לשכת עורכי הדין. 

כאשר מדובר בהליכים משפטיים, רצוי ומומלץ לכל אדם לפנות לעורך דין הבקיא בתחום, אשר הוא בלבד יכול להעניק ללקוח סעד משפטי בבית המשפט - ע"פ חוק, ולייצגו בפני ערכאות שיפוטיות.

 
טיפים ועצות
 
תחת הלשונית "טיפים ועצות", יינתנו טיפים חשובים המורים מהן הפעולות הראשונות שיש לבצע כשנתקלים בסיטואציה מסויימת. בין אם זה כאשר חוקר מטעם חברת ביטוח מגיע לביתכם, או אופן איסוף התיעוד הרפואי בתיקי רשלנות רפואית, ואף הפעולות הראשונות שיש לבצע במקרה של תאונת דרכים. טעויות נפוצות - יש בהן כדי להקטין את היקף הפיצוי ואף לבטלו כליל.


פיצוי לכל אחד - כל נפגע בתאונת דרכים אשר קיבל טיפול רפואי זכאי לפיצוי למעט חריגים מסויימים.

אפילו מסמך רפואי בודד מהווה עילת תביעה נגד חברת הביטוח ומזכה את הנפגע באלפי שקלים.

מסמך רפואי אחד מהווה 
 

צור קשר

 
 
נייד: 050-6996523 

טלפקס: 03-6290653

כתובת:רח' הלפיד 16,ת.ד. 6944, קרית מטלון, פתח תקוה 
6944
לייבסיטי - בניית אתרים