נזקי גוף ורכוש כתוצאה מסערה
 
עקב הסערה האחרונה שהשתררה במחוזותינו, יש לעמוד על הנזקים השונים שנגרמו הן לגוף והן לרכוש, וליתן כלים ראשוניים לצורך טיפול בפוליסות הביטוח השונות:
 
נזקי גוף:
  1. ביטוח תאונות אישיות - התלמידים במדינת ישראל, לרבות עובדים אשר ברשותם פוליסת ביטוח תאונות אישיות, או אנשים פרטיים אשר רכשו פוליסות מסוג אלו, זכאים להגיש תביעה בגין נכות ו/או הוצאות רפואיות שנגרמו להם כתוצאה מהתאונה האישית, בין אם מדובר בנפילה כתוצאה מהחלקה על קרח, או ממכה שקיבלו כתוצאה מנפילה של עצם זר שלישי.
 
  1. פוליסת אובדן כושר עבודה/ביטוח חיים - למי מאיתנו שנחבל באופן קשה יותר (חס וחלילה) עד כדי השבתה ואי כושר עבודה, זכאי להגיש תביעה בגין אובדן השתכרותו בזמן בו לא עבד, בכפוף להוכחת אי הכושר, וקבלת החזר בגובה עד 75% מהמשכורת הקובעת. יש לבחון אם מדובר בתאונת עבודה אם לאו, ע"מ למצות הליכים מול הביטוח הלאומי. כמובן שבמקרים קשים יותר – כגון מוות, יש לתבוע את ביטוח החיים במידה ונרכש.
 
  1. ביטוח חובה – תאונת דרכים בצל הסערה, כמוה כתאונת דרכים רגילה, אשר בגינה יש לתבוע את הביטוח החובה בהתאם לחוק הפלת"ד (פיצויים לנפגעי תאונות דרכים) ואין כל נפקות אם מדובר בסערה אם לאו.
 
נזקי רכוש:
  1. ביטוח מקיף לרכב – במקרה של הצפת הרכב, מרבית פוליסות הביטוח המקיף לרכב, (אם לא כולן) מכסות מקרה של הצפת מי גשמים, ובמקרים כגון אלו יש לפנות לביטוח המקיף. היה ולא נרכש ביטוח מקיף לרכב, ניתן להגיש תביעה בנסיבות מסויימות בטענה להפרת חובה חקוקה ו/או רשלנות – מכח פקודת העיריות, כאשר הרשות המקומית אחראית על ניקוז מי הגשמים. יש לציין כי העיריות נוטות בסערות כמו זאת האחרונה שפקדה אותנו, לטעון כי מדובר ב"כח עליון" ולצרף חוות דעת מטאורולוגיות המוכיחות כי לא היה ניתן לצפות ו/או להיערך לסופות כאלו.
 
  1. ביטוח משכנתא/דירה – במקרה של נזק לדירה, מרביתן ככולן של פוליסות הביטוח - המבטחות את הדירות, מעניקות כיסוי מפני נזקי סערה כאשר יש לבחון האם לדוג' הנזק נגרם כתוצאה משיטפון שחדר דרך הקירות או דרך החלון. לדוג', מרבית הפוליסות אינן מכסות נזקים שנגרמו כתוצאה מ"קרה" אשר גרמה להתפוצצות הצנרת.
 
  1. נזקים של מוצרי חשמל – במקרים של נזק למוצרי החשמל בבית כתוצאה מברק שפגע בקו מתח גבוה או כתוצאה מהפסקות חשמל, יש לבחון כל מקרה ע"פ נסיבותיו ולהוכיח באמצעות העוולות המשפטיות בפקודת הנזיקין את אחריותה של חברת החשמל לנזקים אלו. יצויין כי זהו תחום קשה להוכחה, ולכן הנפיקו חברות הביטוח פוליסות המכסות נזקים למוצרי חשמל.
 
 
 
 
הערות כללית:
  1. בכל אחד מן הנזקים, אשר בהן הייתה מעורבת העירייה/הרשות המקומית, ניתן לבחון את אחריותה לצורך קביעת מידת אחריותה בנזק שנגרם כתוצאה מהתרשלותה.בין אם המדובר על עץ שקרס, או מים שלא נוקזו -  יש לבחון כל מקרה ע"פ נסיבותיו.
 
  1. יש לקחת בחשבון כי העירייה/המועצה המקומית תטען כמעט תמיד ל"כח עליון" כאשר בתי המשפט לא נוטים לקבל באופן אוטומטי טיעון זה, ונוטים לבחון כל מקרה ע"פ נסיבותיו ומידת האשמה התורמת הקיימת – לכל הפחות, לעירייה/הרשות המקומית.
 
  1. בכל מקרה של נזק גוף/רכוש, מומלץ להתייעץ עם עו"ד מנוסה בתחום, ויש לבחון כל מקרה ע"פ נסיבותיו הספציפיות,כאשר אין באמור לעיל להוות יעוץ משפטי פרטני אלא כללי בלבד.

דניאל גינת - משרד עו"ד
עו"ד דניאל גינת

 
טיפים ועצות
 
תחת הלשונית "טיפים ועצות", יינתנו טיפים חשובים המורים מהן הפעולות הראשונות שיש לבצע כשנתקלים בסיטואציה מסויימת. בין אם זה כאשר חוקר מטעם חברת ביטוח מגיע לביתכם, או אופן איסוף התיעוד הרפואי בתיקי רשלנות רפואית, ואף הפעולות הראשונות שיש לבצע במקרה של תאונת דרכים. טעויות נפוצות - יש בהן כדי להקטין את היקף הפיצוי ואף לבטלו כליל.


פיצוי לכל אחד - כל נפגע בתאונת דרכים אשר קיבל טיפול רפואי זכאי לפיצוי למעט חריגים מסויימים.

אפילו מסמך רפואי בודד מהווה עילת תביעה נגד חברת הביטוח ומזכה את הנפגע באלפי שקלים.

מסמך רפואי אחד מהווה 
 

צור קשר

 
 
נייד: 050-6996523 

טלפקס: 03-6290653

כתובת:רח' הלפיד 16,ת.ד. 6944, קרית מטלון, פתח תקוה 
6944
לייבסיטי - בניית אתרים